Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude výbuchom pozitívnej energie

Autor: Queer Leaders Forum | 7.3.2010 o 16:29 | (upravené 7.3.2010 o 16:39) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  1637x

Už niekoľko týždňov, sa na hlavy organizačného tímu Dúhového PRIDE Bratislava 2010, valia litre a litre spoločenského i komunitného tlaku a požiadaviek vysvetliť a dostatočne objasniť hodnoty akcie a motivácie ľudí, ktorí sa ju rozhodli zorganizovať. Popri najväčšom vypätí síl desiatky ľudí technicky zabezpečiť prvý slovenský PRIDE, sa náš tím musí vyrovnávať aj s neutíchajúcou ideologickou vojnou a každý deň začínať práve s myšlienkou legitimovania našich aktivít – aby sme dokázali motivovať čo najviac gejov, lesieb, bi a transgeder ľudí, aby sme presvedčili nepresvedčených a aby sme sa ubránili extrémistom a ustáli tento tlak politicky korektne, bez ujmy na zdraví, na imidži - aby sme sa náhodou nepošmykli a čo i len slovkom nevzbudili dojem, že Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude v prvom rade jedna veľká a farebná oslava inakosti a neheterosexuality v každom slova zmysle!

 

Áno, dobre počujete, správne čítate. Nie je sa za čo hanbiť, nie je sa za čo ospravedlňovať, nie je čo skrývať a nie je sa čoho báť. Obdobie autocenzúry sa skončilo v okamihu, keď sa stretla partia úžasných ľudí, ktorí dnes tvoria organizačný tím Dúhového PRIDE, ktorý vypukne 22.mája! Sú to ľudia, ktorí sú odhodlaní a zaviazaní vierou v hodnoty ľudských práv a nespochybniteľných ideálov, ktoré sa nachádzajú na kilometre vyššie ako všetky homofóbne a xenofóbne prejavy nevraživosti a odcudzovania dogmatických náboženských skupín, neonacistických záujmových krúžkov a politického hašterenia.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je „tabula rasa“, je to jedna z najčistejších a najúprimnejších snáh gejských a lesbických aktivistov a aktivistiek (a ich bi, trans a hetero kolegov/kolegýň) opäť otvoriť spoločenskú diskusiu a zviditeľniť  väčšinou absolútne neviditeľných ľudí. Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je snahou o vytvorenie nádherného a farebného priestoru pre všetkých otvorených a zmýšľajúcich ľudí. Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude jednou veľkou stretávkou všetkých nás, ktorí a ktoré sa poznáme z klubov, kaviarní, knižníc, koncertov, internetových miestností, intelektuálskych ale i krčmových pokecov – Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude miestom, kde sa všetci a všetky stretneme spolu s našimi známymi, priateľmi a rodinou a spoznáme tváre ďalších ľudí a navzájom sa posilníme a obohatíme. Po skončení Dúhového PRIDE Bratislava 2010 budeme silní a silné, budeme sa pozerať na svet s pocitom, že nie sme sami, že nás je veľa a že sexuálna orientácia a rodová identita, je niečo čo nás rozdeľuje len pred zákonom a nie v reálnom a každodennom živote.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude výbuchom pozitívnej energie, lásky a dobra, ktoré sa rozlejú v uliciach Bratislavy a po krajine, v ktorej žijeme a ktorú definujeme práve skrze našich známych, rodiny a milovaných ľudí, nie skrze občianske preukazy, nacionalistické statusy  a hlasný spev slovenskej hymny. Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je NÁDEJ v tom najširšom slova zmysle – nádej, že my ľudia sme ešte stále schopní zodvihnúť zadok od počítačov a internetu, že my ľudia – cítiace a empatické bytosti, sme ešte stále schopní postaviť sa za hodnoty a ideály, že sme stále schopní vyjadriť nesúhlas ale i radosť, že odmietame skrývanie sa, že uznávame úprimnosť a otvorenosť, že nám prekáža absencia práv nás samotných, alebo našich priateľov – ale i napriek tomu sa dokážeme usmiať na tento svet plný chýb a tešiť sa, že sme sa ocitli v momente a v čase, v ktorom už nemusíme nikomu klamať kým sme a koho ľúbime.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je naplnením 20ročnej snahy občianskej spoločnosti vyliečiť slovenskú spoločnosť z uniformnej slepoty a z chybného presvedčenia, že len tí, čo vyzerajú a len tí, čo sa správajú podľa vykonštruovaných pravidiel a zásad, sú hodní  spoločenského záujmu a spoločenského schválenia. Ale tak to nie je – a my to dobre vieme – my – mysliaci a cítiaci ľudia bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, a rodovú identitu, bez ohľadu na to, s kým sa ráno prebúdzame a s kým konzumujeme tuniakove konzervy, chodíme do kina, s kým spávame, s kým sa milujeme, pri kom sa tešíme a kvôli komu sa trápime.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je vyvrcholením pozitívnej energie a viery v ľudskosť a lásku – prirodzene nadväzuje na prvé statočné lastovičky Ivka Požgaia, Mariána Vojteka, na prvú lesbickú osobnosť Hanu Fábry, na otvorenie priestoru pre gejov a lesby, na vznik desiatky občianskych združení, projektov, priestorov, lesbických a gejských klubov, kaviarní, diskusných skupín, plesov, diskoték, turistických, športových, záujmových, literárnych a mediálnych aktivít...

Neexistuje jednoznačná a jediná definícia Dúhového PRIDE Bratislava 2010 – tak, ako neexistuje jednoznačná definícia nášho bytia. Skutočne sa nedá povedať, čím by Dúhový PRIDE nemal byť a čím by mal byť – pretože, ak by sme sa k takýmto definíciám znížili, znížili by sme tak i hodnoty za ktorými stojíme a ktoré si vážime nado všetko – že každý a každá z nás je jedinečnou ľudskou bytosťou, hodnou uznania a lásky.

Organizačný tím Dúhového PRIDE Bratislava 2010 pozýva všetkých ľudí s veľkým srdcom a otvorenou mysľou, aby sa 22.mája pridali k farebnej oslave života s akoukoľvek pozitívnou motiváciou.

Tešíme sa na vás!

Romana Schlesinger

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Príbehy, ktoré odlíšia pravdu od klamstva, môžu stáť život

Prejav šéfredaktorky SME Beaty Balogovej na odovzdávaní medzinárodnej Ceny Alfreda Frieda pre fotografiu roka na tému mier.

SVET

Komika Billa Cosbyho odsúdili za sexuálny útok

Cosby strávi za mrežami tri až desať rokov.


Už ste čítali?