Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude výbuchom pozitívnej energie

Autor: Queer Leaders Forum | 7.3.2010 o 16:29 | (upravené 7.3.2010 o 16:39) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  1647x

Už niekoľko týždňov, sa na hlavy organizačného tímu Dúhového PRIDE Bratislava 2010, valia litre a litre spoločenského i komunitného tlaku a požiadaviek vysvetliť a dostatočne objasniť hodnoty akcie a motivácie ľudí, ktorí sa ju rozhodli zorganizovať. Popri najväčšom vypätí síl desiatky ľudí technicky zabezpečiť prvý slovenský PRIDE, sa náš tím musí vyrovnávať aj s neutíchajúcou ideologickou vojnou a každý deň začínať práve s myšlienkou legitimovania našich aktivít – aby sme dokázali motivovať čo najviac gejov, lesieb, bi a transgeder ľudí, aby sme presvedčili nepresvedčených a aby sme sa ubránili extrémistom a ustáli tento tlak politicky korektne, bez ujmy na zdraví, na imidži - aby sme sa náhodou nepošmykli a čo i len slovkom nevzbudili dojem, že Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude v prvom rade jedna veľká a farebná oslava inakosti a neheterosexuality v každom slova zmysle!

 

Áno, dobre počujete, správne čítate. Nie je sa za čo hanbiť, nie je sa za čo ospravedlňovať, nie je čo skrývať a nie je sa čoho báť. Obdobie autocenzúry sa skončilo v okamihu, keď sa stretla partia úžasných ľudí, ktorí dnes tvoria organizačný tím Dúhového PRIDE, ktorý vypukne 22.mája! Sú to ľudia, ktorí sú odhodlaní a zaviazaní vierou v hodnoty ľudských práv a nespochybniteľných ideálov, ktoré sa nachádzajú na kilometre vyššie ako všetky homofóbne a xenofóbne prejavy nevraživosti a odcudzovania dogmatických náboženských skupín, neonacistických záujmových krúžkov a politického hašterenia.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je „tabula rasa“, je to jedna z najčistejších a najúprimnejších snáh gejských a lesbických aktivistov a aktivistiek (a ich bi, trans a hetero kolegov/kolegýň) opäť otvoriť spoločenskú diskusiu a zviditeľniť  väčšinou absolútne neviditeľných ľudí. Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je snahou o vytvorenie nádherného a farebného priestoru pre všetkých otvorených a zmýšľajúcich ľudí. Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude jednou veľkou stretávkou všetkých nás, ktorí a ktoré sa poznáme z klubov, kaviarní, knižníc, koncertov, internetových miestností, intelektuálskych ale i krčmových pokecov – Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude miestom, kde sa všetci a všetky stretneme spolu s našimi známymi, priateľmi a rodinou a spoznáme tváre ďalších ľudí a navzájom sa posilníme a obohatíme. Po skončení Dúhového PRIDE Bratislava 2010 budeme silní a silné, budeme sa pozerať na svet s pocitom, že nie sme sami, že nás je veľa a že sexuálna orientácia a rodová identita, je niečo čo nás rozdeľuje len pred zákonom a nie v reálnom a každodennom živote.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 bude výbuchom pozitívnej energie, lásky a dobra, ktoré sa rozlejú v uliciach Bratislavy a po krajine, v ktorej žijeme a ktorú definujeme práve skrze našich známych, rodiny a milovaných ľudí, nie skrze občianske preukazy, nacionalistické statusy  a hlasný spev slovenskej hymny. Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je NÁDEJ v tom najširšom slova zmysle – nádej, že my ľudia sme ešte stále schopní zodvihnúť zadok od počítačov a internetu, že my ľudia – cítiace a empatické bytosti, sme ešte stále schopní postaviť sa za hodnoty a ideály, že sme stále schopní vyjadriť nesúhlas ale i radosť, že odmietame skrývanie sa, že uznávame úprimnosť a otvorenosť, že nám prekáža absencia práv nás samotných, alebo našich priateľov – ale i napriek tomu sa dokážeme usmiať na tento svet plný chýb a tešiť sa, že sme sa ocitli v momente a v čase, v ktorom už nemusíme nikomu klamať kým sme a koho ľúbime.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je naplnením 20ročnej snahy občianskej spoločnosti vyliečiť slovenskú spoločnosť z uniformnej slepoty a z chybného presvedčenia, že len tí, čo vyzerajú a len tí, čo sa správajú podľa vykonštruovaných pravidiel a zásad, sú hodní  spoločenského záujmu a spoločenského schválenia. Ale tak to nie je – a my to dobre vieme – my – mysliaci a cítiaci ľudia bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, a rodovú identitu, bez ohľadu na to, s kým sa ráno prebúdzame a s kým konzumujeme tuniakove konzervy, chodíme do kina, s kým spávame, s kým sa milujeme, pri kom sa tešíme a kvôli komu sa trápime.

Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je vyvrcholením pozitívnej energie a viery v ľudskosť a lásku – prirodzene nadväzuje na prvé statočné lastovičky Ivka Požgaia, Mariána Vojteka, na prvú lesbickú osobnosť Hanu Fábry, na otvorenie priestoru pre gejov a lesby, na vznik desiatky občianskych združení, projektov, priestorov, lesbických a gejských klubov, kaviarní, diskusných skupín, plesov, diskoték, turistických, športových, záujmových, literárnych a mediálnych aktivít...

Neexistuje jednoznačná a jediná definícia Dúhového PRIDE Bratislava 2010 – tak, ako neexistuje jednoznačná definícia nášho bytia. Skutočne sa nedá povedať, čím by Dúhový PRIDE nemal byť a čím by mal byť – pretože, ak by sme sa k takýmto definíciám znížili, znížili by sme tak i hodnoty za ktorými stojíme a ktoré si vážime nado všetko – že každý a každá z nás je jedinečnou ľudskou bytosťou, hodnou uznania a lásky.

Organizačný tím Dúhového PRIDE Bratislava 2010 pozýva všetkých ľudí s veľkým srdcom a otvorenou mysľou, aby sa 22.mája pridali k farebnej oslave života s akoukoľvek pozitívnou motiváciou.

Tešíme sa na vás!

Romana Schlesinger

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?