Pár (teplých) slov o Prideoch

Autor: Queer Leaders Forum | 17.5.2010 o 8:42 | (upravené 17.5.2010 o 11:00) Karma článku: 8,85 | Prečítané:  2361x

Veľmi rád si prezerám diskusie pod článkami či blogpostmi o Pride. Okrem výslovne nenávistných a iracionálnych príspevkov, na ktoré som zvyknutý, ma zaráža jedna pomerne veľká skupina diskutujúcich. Mnohí a mnohé sú na jednej strane naklonení LGBT komunite, na druhej však odmietajú myšlienku Pride a hovoria, že sa ho určite nezúčastnia.

Rešpektujem toto ich rozhodnutie, často ma však prekvapí jeden prevládajúci argument tejto skupiny ľudí. V prvom rade, z ich vyjadrení je zrejmé, že mnoho z nich sa nikdy žiadneho Pride nezúčastnili. Nechám stranou, že si nezriedka pletú Pride s Love Parade. Najviac ma však mrzí a zaráža, že Pride pre nich predstavuje synonymum sexistického a vulgárneho sprievodu.

Prides, ktoré sú oslavou ľudskej sexuality či jednoducho radosti zo života, sú typické pre väčšinou západné krajiny. Sú to krajiny, ktoré nemajú vôbec problém s ľuďmi inej než hetero orientácie. Majú svojich LGBT politikov, umelcov, známe tváre, vysokú kultúru ochrany a uznávania ľudských práv (ktorými práva LGBT ľudí sú tiež súčasťou). Tieto krajiny fakt nepotrebujú tak silne "normalizačné" a akceptačné pochody. Tie si môžu dovoliť zábavu a radosť.

My, podobne ako Česi, Poliaci, Maďari či Litovci, pochodujeme v prvom rade za naše práva, za LGBT práva.

Za právo ísť po ulici s partnerom či partnerkou bez strachu z fyzického útoku. Za právo zachovania dôstojnosti v úradoch, školách, u lekára. Za právo na rovnaké zaobchádzanie. Za právo nebáť sa a môcť byť plnohodnotnými členmi a členkami spoločnosti.

Pre tých a tie z vás, ktorí ste odradení obavami z prehnanej sexualizácie a škandalizácie Pride, mám na konci článku zopár fotiek i s odkazmi z pochodov z okolitých krajín strednej a východnej Európy. To sú zábery, ktoré sa zriedka dostanú do novín či televízie.

Príďte nás podporiť svojou účasťou 22.5. a pridať sa k zástupu slušných ľudí, akceptujúcich všetkých bez ohľadu na rasu, pohlavie, vek, rod či orientáciu.

Spoločne ukážeme svetu európsky rozmer Slovenska.

Róbert Furiel

člen org. tímu
Dúhový PRIDE Bratislava 2010

Budapešť 2009:

http://www.youtube.com/watch?v=a0lV5sFi7Fk&feature=player_embedded

1.bmp

2.bmp

© Éva Julianna Reisch

Tábor (ČR) 2009:

3.bmp

zdroj: http://picasaweb.google.cz/jloudin8mm/QUEERPRIDE2009Tabor#

Varšava (PL) 2009:

44.bmp

4.bmp

(c) Wiktor Dynarski

zdroj: http://picasaweb.google.com/wiktor.dynarski/WarsawPride2009#

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?